Izveštaj sa 19. sednice SO Plandište

U ponedeljak 30.06.2014. godine, održana je XIX Redovna sednica Skupštine opštine Plandište, u čijem radu je učestvovalo 19 odbornika. Sednicom, kojoj su prisustvovali predsednik opštine Milan Selaković i zamenik predsednika, Endre Sabo,  predsedavao je predsednik SO, Rade Klašnja. Odbornici su raspravljali i odlučivali o ukupno 12 tačaka dnevnog reda. Nakon usvajanja zapisnika sa prethodne sednice, prva naredna tačka bila je predlog Strategije održivog razvoja Opštine Plandište za period 2014-2020. godine. Strategija predstavlja krovni dokument za razvoj Opštine u narednih 7 godina.

Iako je ovo prilično dugačak planski period, u kojem je teško predvideti i isplanirati sve relevantne aktivnosti i projekte, projektni tim se opredelio za ovaj period jer je značajan broj projekata u idejnoj fazi, a pored njih ima i značajan broj projekata koji se realizuju na godišnjem nivou. Na ovaj način ostavlja se prostor za eventualno buduće ažuriranje Strategije, u skladu sa promenama u okruženju, kao i za dopunu Akcionog plana strategije sa projektima koji bi se realizovali u drugom delu planskog perioda, odnosno do 2020. god. U čitavom procesu planiranja primenjivan je participativni pristup, u kojem su lokalni akteri, a pre svega predstavnici opštine Plandište, predstavnici privatnog i nevladinog sektora, uzeli aktivno učešće, dajući dragocene smernice za ovaj strateški dokument. Strategija je ambiciozno postavljena što ne znači da nije i ostvariva – rečeno je u vezi sa Strategijom.
Sledeća tačka bio je Predlog Odluke o završnom računu budžeta Opštine Plandište za 2013. godinu. U vezi sa ovom tačkom, izvestilac je rekao da su ukupni prihodi za 2013. godinu bili 413.254.896,76 dinara a rashodi 428.561,650,76 dinara i to, za tekuće rashode izdvojeno je 404.633.085,37 dinara, za izdatke nefinansijske imovine 19.229.070,79 dinara i za nabavku nefinansijske imovine 4.699.494,60 dinara.
U periodu januar – decembar 2013. ostvaren je budžetski deficit u iznosu od 15.306.754,00 dinara i to, kako je izvestilac rekao, jer je po presudi Privrednoig suda u Beogradu broj: 5,П-1819/12 OD 05.07.2012. godine, po zahtevu poverioca “Iter-most“ AD u stečaju a protiv tuženog dužnika opštine Plandište, došlo do naplate novčanog potraživanja. Dana 07.11.2013. godine sprovedena je prinudna naplata od 50.848.038,20 dinara. U periodu 01.01.2013. do 31.12.2013. godine, korišćena je tekuća budžetska rezerva  i to u iznosu od 1.239.766,00 dinara. Ukupno planirana rezerva bila je 5.000.000,00 dinara a neiskorišćena budžetska rezerva bila je 3.760.234,00 dinara. Saldo gotovine na dan 31,12.2013. godine iznosi je 33.745.723,00 dinara.
Odbornici su na poslednjoj sednici SO Plandište odlučivali i o Prvom dopunskom budžetu opštine Plandište. U vezi sa ovom tačkom izvestilac je rekao da se Rebalansom budžeta vrši usklađivanje prihoda i rashoda i izdataka budžeta na nižem, višem ili istom nivou. Primanja i izdaci budžeta opštine Plandište  za 2014. godinu utvrđeni su u iznosu od 448.171.000,00 dinara i u Odluci o Budžetu opštine Plandište za 2014. godinu, ona se zamenjuju umesto, kako je do sada bilo 451.550.000,00 dinara.
Sledeća tačaka dnevnog reda bila je predlog Godišnjeg programa zaštite, uređenje i korišćenja poljoprivrednog zemljišta opštine Plandište. Program je dobio saglasnost Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine. Ovim programom utvrđuje se vrsta i obim radova na zaštiti, uređenju i korišćenju poiljoprivrednog zemljišta opštine Plandište za 2014. godinu.
Na XIX sednici SO, odbornici su obrazovali Komisiju za sprovođenje postupka javnog nadmetanja za davanje u zakup poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini u sastavu: Svetlana Lazarević, dipl. pravnik iz Plandišta – predsednik Komisije, Aleksandra Odavić Mak, dipl. pravnik iz Zrenjanina, zamenik predsednika Komisije i članovi: Milan Trkulja, dipl. ekonomista iz Miletićeva, Dragan Stefanovski, dipl.ing. poljoprivrede iz Plandišta, Sava Savkov, dipl. veterinar iz Plandišta, Milorad Novaković, vozač – mehaničar iz Starog Leca, Stevan Samardžija, poljoprivredni tehničar iz Miletićeva, Goran Donevski, dipl. ekonomista iz Plandišta i Ljiljana Kunevski, geometar iz Plandišta. Na dnevnom redu, kao sedma tačka bio je i Izveštaj o izvršenju Plana rada Istorijskog arhiva Bela Crkva za 2013. godinu i Finansijski izveštaj poslovanja za period od 01.01. do 31.12.2013. godine Istorijskog arhiva Bela Crkva koji je jednoglasno usvojen.
Najviše diskusije predsatavnika opozicije bilo je po tački 8. i 9. koje su se odnosile na Finsijski izveštaj – izveštaj o poslovanju JKP “Polet” Plandište za 2013. godinu i  Predlog Rešenja o davanju saglasnosti na Odluku Nadzornog odbora JKP “Polet” Plandište o cenama usluga održavanja javnih zelenih i drugih površina na području opštine Plandište. Na sva pitanja u vezi sa JKP “Polet” Plandište,  predsednik SO Plandište, Rade Klašnja  je predložio, da se odgovor da u pismenoj formi u koliko izvestilac, direktor JKP “Polet” Plandište, Vladimir Kiseljev nema spremne odgovore ili treba da konsultuje stručne službe preduzeća. U vreme izveštavanja po ove dve tačke, sednici je prisustvovao i Miloš Popović, kao građanin, bez prava glasanja i diskusije.
Na poslednjoj sednici SO Plandište, odbornici su se izjasnili za razrešenje, zbog isteka mandata i ponovno imenovanje, Biljane Junačkov, kao jedinog kandidata, za direktora Narodne biblioteke Plandište. Odluka o imenovanju, doneta je jednoglasno.
Ostale Odluke i Rešenja na XIX sednici SO Plandište donete su večinom glasova.
Odbornička pitanja, kao posebne tačke dnevnog reda, ovoga puta nije bilo.