IZVEŠTAJ SA 71. SEDNICE OPŠTINSKOG VEĆA OPŠTINE PLANDIŠTE

Poslednja, 71.sednica Opštinskog veća opštine Plandište održana  je u četvrtak, 20.11.2014. godine.

Na dnevnom redu sednice Opštinskog veća kojom je predsedavao predsednik Opštine, MiIan Selaković bilo je ukupno 8 tačaka. Nakon usvajanja Zapisnika sa 68. 69. i 70. sednice, većnici su prvo razmatrali Izveštaj o izvršenju Odluke o budžetu Opštine Plandište za 2014. godinu за period januar-septembar 2014. godine. Nakon razmatranja ove tačke dnevnog reda dato je mišljenje da Opštinsko veće nema primedbi na Izveštaj. Ovaj Izveštaj će razmatrati i odbornici na predstojećoj sednici Skupštine opštine.

Treća tačka dnevnog reda bila je Utvrđivanje Predloga Odluke o izmenama i dopunama Odluke o budžetu Opštine Plandište za 2014.godinu (drugi dopunski budžet). Izvestilac po ovo tački je rekao da planirani Budžet za 2014. godinu ide nadole i da se iznos od 448.171.000,00 dinara zamenjuje za 431.920. 069,54 dinara, što znači da su planirana sredstva Prvim rebalansom umanjena za 16.251.000,00 dinara.

Četvrta tačka dnevnog reda 71. sednice Opštinskog veća bila je Utvrđivanje Predloga Odluke o određivanju visine naknade za ustanovljenje prava službenosti na građevinskom zemljištu u javnoj svojini Opštine Plandište . Ova Odluka tiče se ostvarivanja prava lokalne samouprave na izvorne prihode  od davanja u zakup,odnosno davanja na korišćenje nepokretnosti  i pokretnih stvari na njenoj teritoriji, što joj po Zakonu o finasiranju lokalne samourave i pripada. Naknada za ovakav način korišćenja nepokretnosti u javnoj svojini Opštine, odnosno, ustanovljavanje prava službenosti, utvrđena je prema zonama definisanim Odlukom o kriterijumima za utvrdjivanje naknade za uredjivanje gradjevinskog zemljišta.

Takodje je utvrđen i Predloga Rešenja o određivanju doktora medicine za stručno utvrđivanje vremena i uzroka smrti lica umrlih van zdravstvene ustanove i izdavanje potvrde o smrti koji se upućuje odbornicima na usvajanje na prvoj narednoj sednici Skupštine.

Šesta tačka 71. sednice Opštinskog veća, je bio Predlog  Zaključka o utvrđivanju prosečnih cena kvadratnog metra odgovarajućih nepokretnosti za utvrđivanje poreza na imovinu za 2015.godinu na teritoriji Opštine Plandište. Razlog za donošenje ovog Zaključka je, po rečima izvesioca, Zakon o porezima koji se primenjuje od početka 2014.godine , po kojem su  Opštine dužne da najkasnije do 30. novembra utvrde prosečne cene kvadratnog metra odgovarajućih nepokretnosti za utvrđivanje poreza na imovinu za narednu godinu. Na teritoriji opštine Plandište određene su tri zone za utvrđivanje poreza na imovinu koji je za 2015. godinu ostao na nivo prošlogdišnjeg.

Sve tačke usvojene su jednoglasno. Pretposlednja i poslednja tačka dnevnog reda bili su Zahtevi i molbe građana, uduženja i drugih pravnih lica i tekuća pitanja.