IZVEŠTAJ SA 83. SEDNICE OPŠTINSKOG VEĆA OPŠTINE PLANDIŠTE

U radu poslednje, 83.sednice Opštinskog veća opštine Plandište kojom je predsedavao predsednik, Milan Selaković  učestvovalo je sedam od ukupno osam članova. Pre usvajanja dnevnog reda sa predloženih 9 tačaka,  predsednik Opštine je predložio dopunu dnevnog reda sa dve tačke, uvršćene kao druga i treća tačka dnevnog reda Nakon usvajanja Zapisnika sa  79. 80. 81. i 82. sednice, većnicima je prvo predstavljen Predlog Operativnog plana odbrane od poplava na teritoriji opštine Plandište. Izlagač po ovoj tački je rekao da je za zaštitu od poplava zaduženo vodoprivredno preduzeće Vode Vojvodine, podružnica “Južni Banat” i da se predloženi Plan primenjuje nakon proglašenja vanredne situacije u opštini gde su moguće dve vrste poplava, od izlivanja reka koje predstavljaju granice Opštine sa susednim opštinama i od podzemnih voda.  Izlagač je istakao potrebu za što hitnijim organizovanjem Jedinica civilne zaštite u svim naseljenim mestima u Opštini i podelu zadataka pojedincima unutar tih jedinica.

Većnici su razmatrali i Drugu izmenu i dopunu Plana javnih nabavki za 2015.godinu kojom se predlaže izmena vrednosti dobara i iznos od 7.916.334,00 dinara se menja iznosom od 10.916.334,00 dinara,tako da sada ukupna vrednost Plana javnih nabavki iznosi 50.523.121,00 dinara. Predlog Odluke o izmenama i dopunama Odluke o pravima i uslugama u socijalnoj zaštiti opštine Plandište odnosi se na odeljak Usluge u socijalnoj zaštiti, na stanovanje uz podršku za mentalno obolela lica koje će se sprovoditi u Domu za duševno obolela lica “1.oktobar” u Starom Lecu. Stručni tim ove ustanove odlučivaće o pravu na smeštaj uz informisanje Centra za socijalni rad opštine. Stanovanje uz podršku je prvi program iz oblasti socijalne zaštite u opštini koji obezbeđuje život , osobama sa intelektualnim i drugim razvojnim smetnjama, u otvorenoj zajednici. Sredstva za ove namene biće planirana u budžetu Opštine za 2016. godinu.

Članovi Veća su bili saglasni i sa izmenom Pravilnika o finansiranju i sufinansiranju programa i projekata od javnog interesa koji realizuju organizacije civilnog društva na području opštine Plandište koja se odnosi na broj članova Komisija će ubuduće umesto 4 imati 5 člana. Druga izmena se odnosi na naziv dokumenta koji glasi Strategija održivog razvoja opštine Plandište za period 2014-2020.godine”.Većnici su bili detaljno upoznati i sa smernicama  za predlagače programa –projekata za konkurisanje na konkursu koji je Opština raspisala početkom marta, pod nazivom Uspostavljanje i unapređenje civilnog dijaloga. Konkurs je otvoren do 6. aprila 2015.godine.Ukupan iznos sredstava koja su namenjena za finansiranje programa i projekata organizacija civilnog društva iz budžeta opštine Plandište za 2015.godinu iznosi 17.100.000,00 dinara, od toga 9.600.000,00 dinara za ostala udruženja građana a 7.500.000,00 dinara za udruženja iz oblasti sporta. Na dnevnom redu poslednje sednice Opštinskog veća opštine Plandište bila su dva pravilnika. Pravilnik o kategorizaciji sportova na teritoriji opštine Plandište  je urađen u skladu sa Pravilnikom o kategorizaciji soprtova Sportskog saveza Srbije a po kome se sportovi razvrstavaju u tri grupe, prvu koju čine košarka,odbojka i streljaštvo, drugu u kojoj su karate i šah i treću, koju čine moto sport, sportski ribolov i drugo.

Pravilnikom o dodeli jednokratne pomoći u naturi u opštini Plandište regulisani su oblici, kriterijumi, način i postupak pružanja jednokratne opštinske pomoći u naturi. Prema ovom Pravilniku, korisnici su pojedinac ili porodica, državljani Republike Srbije sa prebivalištem na teritoriji opštine Plandište, a mogu biti i strani državljani , u skladu sa zakonom i međunarodnim ugovorima koji se nađu na teritoriji opštine Plandište.Pravo na jednokratnu pomoć u naturi ima korisnik  koji se iznenada ili trenutno nađe u stanju socijalne potrebe, koji ne može samostalno da prevaziđe i to u slučajevima zadovoljavanja osnovnih životnih potreba, otklanjanja posledica elementarnih nepogoda, prihvata po prestanku smeštaja u ustanovu socijalne zaštite i drugim vanrednim i izuzetno teškim situacijama.

Većnici su bili saglasni i sa izmenom i dopunom Programa korišćenja sredstava za finansiranje unapređenja bezbednosti saobraćaja na putevima na teritoriji opštine Plandište za 2015.godinu. Izmena je u prenosu sredstava iz tačke naučno-istraživački rad u oblasti bezbednosti saobraćaja u visini od 15.000,00 dinara na tačku edukativna nastava pripadnika saobraćajne policije i vatrogasne jedinice u oblasti prve pomoći licima povređenim u saobraćajnim nesrećama za koju je sada predviđeno 65.000,00 dinara.

Pretposlednja i poslednja tačka su bili zahtevi i molbe građana i tekuća pitanja. U okviru 10. tačke većnici su bili upoznati sa  raspodelom sredstava u oblastu sporta po osnovu prijave na konkurs koji je Opština raspisala za 2015.godinu.