Uređenje i revitalizacija parka Jagodić

Pokrajinski sekretarijat za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova odobrio je 120.000 dinara Opštini Plandište za uređenje Parka Jagodić po osnovu Javnog konkursa za dodelu bespovratnih sredstava gradovima i opštinama AP Vojvodine za finansiranje projekata u oblasti afirmacije seoskih sredina kao turističkog potencijala Selo sa razlednice. Opština će izdvojiti 200.000 dianara od sredstava naknade za unapređenje i zaštitu životne sredine. Park porodice Jagodić na salašu Jagodić je značajno prirodno dobro koji se prostire na površini od 8,6 hektara. Od starih stabala prisutno je nekoliko stabala crnih oraha, gledičije, crvenolisnih javora, hrastova lužnjaka i slično.

Ovim projektom je predviđena izrada i postavljanje klupa u Parku Jagodić, košenje trave i krčenje granja i šiblja, postavljanje info tabli na ulazu u park i Web promocija projekta na zvaničnom sajtu opštine. Parkovi zbog brojnosti i trenutno lošeg stanja u kojem se nalaze, imaju prioritet.

To je potencijal koji je izuzetno poželjan, jer je uočljiv i prepoznatljiv kao specifično obeležje opštine i trend koji najupečatljivije odražava bogato multikulturalno nasleđe. Da bi se ostvario ovaj prioritet neophodno je da se, u rešavanju ovog poželjnog i obećavajućeg potencijala, i donošenju planova, istovremeno i pravovremeno angažuju instutucije kulture, lokalna samouprava, NVO, vlasnici-staraoci. Uzajamno i usaglašeno delovanje zainteresovanih strana uz manja finansijska ulaganja i obezbeđenje sredstava putem projekata, očuvao bi se, u pozitivnom smislu te reči, turistički potencijal i proširila platforma turističke ponude, a na pravilan način iskoristila već postojeća infrastruktura.

Radi obezbeđenja stalnog priliva prihoda koji bi doneo ovaj trend njegovim obnavljanjem i revitalizacijom neophodno je, na pravilan način, angažovati institucije kulture u pravcu otvaranja ovih vrednosti i osposobljavanja za turističke posete. Trend kulturno-istorijskih spomenika i gradske arhitekture je u neposrednoj vezi sa društvenim i razvojnim planom i ima veliki uticaj na održivost razvoja društvene zajednice pošto doprinosi održavanju i očuvanju kulturne tradicije, većoj svesti i odgovornosti članova zajednice, porastu interesovanja članova zajednice za očuvanjem postojećeg kulturnog miljea.

Ovim projektom bi animirali lokalnu zajednicu, privatnog partnera (vlasnika Dvorca Jagodić koji se nalazi na samom obodu parka, koji je pod zaštitom države sa 15 soba i 30 ležajeva) i motivisali ih, kako bi stvorili osećaj za važnost, moralni i materijalni odnos zajednice prema životnoj sredini i kulturno-istorijskim spomenicima. Projekat traje pet meseci, a sprovodiće ga Tim za implementaciju projekta u sledećem sastavu Nataša Borojević, Olga Dimitrovski i Dragoslav Avramović.