ЗАХВАЛНИЦА САВЕТА ЕВРОПЕ ЗА ОПШТИНУ ПЛАНДИШТЕ ЗБОГ УНАПРЕЂЕЊА У ОБЛАСТИ УПРАВЉАЊА ЉУДСКИМ РЕСУРСИМА

Општина Пландиште је већ четири године активна у заједничкомпрограму Европске уније и Савета Европе „Управљање људским ресурсима у локалној самоуправи – фаза 2”,  с циљем да унапреди организацију рада запослених као и њихове компетенције за рад. Тим поводом, представници наше  локалне самоуправе недавно суучествовали на тродневном сусрету у Аранђеловцу са колегама из других јединица локалних самоуправа који су такође део овог Програма.

То је била прилика да колеге размене искуства у досадашњим активностима у увођењу функције управљања људским ресурсима у локалној самоуправи, на шта су локалне самоуправе обавезне од доношења Закона о запосленима у аутономним покрајинама и јединицама локалне самоуправе из 2016.године.

Тродневној радионици присуствовали суи представници Министарства државне управе и локалне самоуправе, Националне академије за јавну управу, Сталне конференције градова и општина и представници из 31 локалне самоуправе које су укључене у програм.

Оцењено је да су направљени значајни кораци у 50 локалних самоуправа које су добиле тзв „пакете подршке“ кроз овај Програм те да је њихово искуство драгоцено и за остале општине у Србији. Заједнички напор свих партнера у програму је да се управљање људским ресурсима у Србији модернизује у складу са вредностима и стандардима који постоје у земљама Европске уније.

Да су „пакети подршке“ допринели успешној имплементацији Програма потврђује и повећан индекс учинка у области управљања људским ресурсима за 20 процената у локалним самоуправама које су учествовале у раду овог Програма.

Резултати општина које су биле део „пакета подршке“су значајно бољи у односу на оне које нису добиле подршку кроз наш Програм. То се видикроз њихов рад, кроз функције оцењивања, планирања посебних програма стручног усавршавања, планирања обука за своје колеге, прављења кадровских планова. Напредак се види на терену и осећа у њиховом раду“, оценио је Александар Јовановић,менаџер програма.

У Акционом плану за спровођење Стратегије реформе јавне управе у Републици Србији за период 2021. –2025. предвиђенесу активности које се односе на развијање оквира компетенција за запослене у органима аутономних покрајина и јединицама локалне самоуправе.

Компетенције представљају скуп знања, вештина, особина, ставова и способности које службеник поседује, а који обликују његово понашање и воде постизању очекиване радне успешности на радном месту.Увођење оквира компетенција за локалне службенике ће, управо, бити у фокусу Програма „Управљање људским ресурсима у локалној самоуправи – фаза 2“ у наредном периоду.

Присутним представницима локалних самоуправа додељени су сертификати за њихову посвеćеност и учешćе у реформском процесу и досадашњем раду на програму.

Заједнички Програм Европске уније и Савета Европе “Управљање људским ресурсима у локалној самоуправи – фаза 2” спроводи Савет Европе у сарадњи са Министарством државне управе и локалне самоуправе и Сталном конференцијом градова и општина.

Scroll to Top