Prvi kilovati od vetra krajem 2011. godine

Kompanija „Energowind“  na proleće će početi izgradnju vetroparka u opštini Plandište, najavio je juče predsednik Upravnog odbora te firme Branislav Matić. Predsednik opštine Zoran Vorkapić rekao je da će svi potrebni dokumenti biti spremni za početak naredne građevinske sezone, kako bi građani što pre osetili benefit od investicije „teške“ 150 miliona evra, jednake stogodišnjem opštinskom budžetu. Planirano je da se izgradi vetropark snage oko 110 megavata, što bi značilo da treba postaviti između 35 i 50 vetrenjača, između sela Velika Greda, Jermenovci i Barice. Za postavljenje jednog vetrogeneratora potrebno je dve nedelje. Pred Skupštinom opštine Plandište je plan detaljne regulacije, sledi lokacijska, pa građevinska dozvola. „Energowind“ je već od privatnoh vlasnika zakupio 50 lokacija i platio ih 25 godina unapred. Građani opštine Plandište imaće višestruku korist i to:

1. dolazak visoke tehnologije stavlja fokus na ovu opštinu
2. na izgradnji vetroparka biće angažovan veliki broj lokalnih firmi i uposliće se dosta ljudi i
3. najbitnije, osnovana je firma „Vindpark Plandište 1“, tako da će se porez na promet ubirati u Plandištu, što znači da će Plandište svake godine višestruko uvežavati svoj budžet.

Scroll to Top