Domovima zdravlja dodeljena finansijska sredstva

Domovima zdravlja dodeljena finansijska sredstva za projekte  povećanja dostupnosti zdravstvene zaštite ranjivim populacionim grupama

U okviru projekta Ministarstva zdravlja Republike Srbije „Pružanje unapređenih usluga na lokalnom nivou” – DILS, 42 doma zdravlja koja su uključena u projekat dobila su finansijska sredstva (grantove) u vrednosti od 420. 000 evra za sprovođenje projekata koji su namenjeni povećanju dostupnosti zdravstvene zaštite osetljivim populacionom grupama – stari, deca, mladi, invalidi, Romi.

Predstavnicima domova zdravlja uručeni su ugovori o dodeli finansijskih sredstava u iznosu od 10.000 evra po projektu na svečanoj konferenciji koja je danas održana u Beogradu. Projekti će biti realizovani tokom 2011. godine. Za više od 20.000 građana koji pripadaju osetljivim populacionim grupama biće obezbeđene dodatne zdravstvene usluge.  Predloženim projektima jasno su definisane zdravstvene usluge koje su ranjivim  grupama potrebne. To su kućna nega i lečenje, rano otkrivanje, dijagnostika i lečenje kardiovaskularnih bolesti, šećerne bolesti i malignih bolesti, edukacija i zdravstveno vaspitanje za pravilnu ishranu, fizičku pokretljivost i obezbeđivanje socijalne podrške i razvoja socijalne mreže na niovu lokalne samouprave. Takođe je prepoznata važnost integrisanih zdravstvenih i socijalnih usluga za stare i invalide (pomoć gerontodomaćica), kao i zdravstvenih i obrazovnih za mlade osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta (interaktivne radionice u školama, kampanje, mobilizacija zajednice i druge).

Grantovi koji su dodeljeni domovima zdravlja za projekte povećanja dostupnosti zdravstvene zaštite osetljivim populacionom grupama finansiraju se iz  kredita Svetske banke,  u okviru projekta Ministarstva zdravlja Republike Srbije „Pružanje unapređenih usluga na lokalnom nivou” – DILS.

Ministarstvo zdravlja sprovodi ove projekte sa ciljem unapređenja kapaciteta domova zdravlja kako bi razvili partnerstvo sa lokalnim samoupravama i nevladinim organizacijama koje se bave osetljivim populacionim grupama. Lokalne samouprave učestvuje u realizaciji projekta najmanje u iznosu od 10% od ukupne vrednosti projekta, bilo u novčanom iznosu ili na drugi način (obezbeđujući prostor, prevoz, opremu ili neku drugu vrstu usluga). Među projektima koji se finansiraju ima i integrisanih lokalnih programa za zdravstvene i socijalne potrebe ranjivih populacionih grupa koje finansira i Ministarstvo rada i socijalne politike.

Osetljive, ranjive ili vulnerabilne populacione grupe su  grupe ljudi koje imaju određene rizike po zdravlje i posebno su osetljive i nesigurne na promene u okruženju. Vulnerabilnom osobom se smatra ona kojoj nedostaju mehanizmi podrške i odbrane na državnom – nacionalnom nivou, lokalnom i na nivou porodice. Osetljivost je povezana sa nedostatkom mehanizama odbrane i zaštite pojedinaca, porodice ili čitave zajednice.

Najčešći faktori vulnerabilnosti su individualni – genetski i drugi biološki faktori, razvojne karkateristike, vaspitanje i odrastanje mlade osobe, struktura i funkcije porodice i drugi, socijalni – socijalno-ekonomski status, etnička pripadnost, rodna pitanja, ljudska prava i slobode, stigma, diskrimiancija, zakonodavni okvir, stavovi i ponašanje zvaničnih službi sistema i drugi.

SPISAK DOMOVA ZDRAVLJA I NAZIVI PROJEKATA KOJI SU DOBILI GRANTOVE:

DZ ADA

„Mali, a zdravo se hrani „   –   Deca

DZ APATIN

„Povećanje dostupnosti zdravstvene zaštite Romima u Apatinu“  –  Romi

DZ BAČKA TOPOLA

„Povećanje dostupnosti zdravstvene zaštite starijima od 65 godina u ruralnim područjima opštine Bačka Topola“  –  Stari

DZ BELA PALANKA

„Povećanje dostupnosti zdravstvene zaštite starijim od 65 godina u ruralnom području opštine Bela Palanka“  – Stari

DZ BLACE

„Povećana dostupnost zdravstvene zaštite starim osobama u opštini Blace“ – Stari

DZ ĆIĆEVAC

„Povećanje dostupnosti zdravstvene zaštite starijim od 65 godina u opštini Ćićevac“ -Stari

DZ DIMITROVGRAD

„Moj lekar u mojoj kući“ – Stari

DZ DOLJEVAC

„O  starima treba misliti svaki dan“ – Stari

DZ GROCKA

„Dodajmo život godinama“  – Stari

DZ IĐIJA

„Program lečenja i kućne nege starih lica u opštini Inđija“  – Stari

DZ IVANJICA

„Povećanje dostupnosti preventivne zdravstvene zaštite u ruralnim područjima opštine Ivanjica“  – Stari

DZ KLADOVO

„Unapređenje kvaliteta života osoba sa invaliditetom“   –  Invalidi

DZ KNIĆ

„Unapređenje zdravlja dece i mladih u opštini Knić“  –  Deca i mladi

DZ KNJAŽEVAC

„Povećanje dostupnosti zdravstvene zaštite starijima od 65 godina u seoskim područjima opštine Knjaževac“ – Stari

DZ KOSJERIĆ

„Povećanje dostupnosti zdravstvene zaštite osobama sa invaliditetom u opštini Kosjerić“ -Invalidi

DZ LEBANE

„Očuvajmo sluh naše dece“ – Deca

DZ LUČANI

„Lekar na selu“ – Stari

DZ MEDVEĐA

„U susret zdravstvenim i socijalnim potrebama starih lica iz ruralnih područja opštine Medveđa“  – Stari

DZ NIŠ

„Povećanje dostupnosti zdravstvene zaštite nepokretnim osobama starijim od 65 godina,  u  opštini Pantelej – Nišu“ – Stari

DZ NOVI BEČEJ

„Unapređenje reproduktivnog zdravlja mladih – BUDI SIGURAN“ – Mladi

DZ NOVI PAZAR

„Unapređenje i očuvanje  zdravlja Roma“ – Romi

DZ NOVI SAD

„Unapređenje reproduktivnog zdravlja romskih žena na teritoriji grada Novog Sada“ – Romi

DZ OSEČINA

„Povećanje dostupnosti zdravstvene zaštite starijim osobama od 65 godina u opštini Osečina“ –  Stari

DZ PLANDIŠTE

„Da što zdraviji dočekamo stotu“ –  Stari

DZ REKOVAC

„Od vrata do vrata“ – Stari

DZ RUMA

„Prevencija upotrebe psihoaktivnih supstanci kod adolescenata prvog do četvrtog razreda srednjih škola u Rumi            „ – Mladi

DZ ŠABAC

„Unapređenje učestalosti i trajanja fizičke aktivnosti kod dece osnovnoškolskog uzrasta“ -Deca

DZ SEČANJ

„Ujedinjeni protiv astme“ – Deca

DZ SVILAJNAC

„Unapređenje zdravlja starih“ – Stari

DZ SJENICA

„Unapređenje zdravstvene zaštite i nege starih osoba na teritoriji opštine Sjenica“  –  Stari

DZ STARI GRAD

„Očuvanje zdravlja i unapređenje kvaliteta života nepokretnih i polupokretnih stanovnika opštine Stari grad“ –            Invalidi

DZ TOPOLA

„Povećanje dostupnosti zdravstvenih usluga putem kućnog lečenja starih osoba“ – Stari

DZ TRSTENIK

„Unapređena zdravstvena nega staračkim-samačkim domaćinstvima u Opštini Trstenik“ – Stari

DZ UŽICE

„Preventivni pregledi starih i nepokretnih osoba na teritoriji grada Užica“ – Stari

DZ VALJEVO

„U susret deci sa smetnjama u razvoju u Valjevu“ – Deca sa smetnjama u razvoju

DZ VELIKA PLANE

„Odmeren zalogaj za zdravo detinjstvo“ – Deca

DZ VLASOTINCE

„Unapređenje kvaliteta zdravstvene zaštite odraslog romskog stanovništva“ – Romi

DZ VOŽDOVAC

„Unapređenje kvaliteta života dece i adolescenata  sa smetnjama u razvoju“ – Deca i adolescenti

DZ VRANJE

„Povećanje dostupnosti zdravstvene zaštite dece i mladih sa smetnjama u razvoju“ – Deca i mladi sa smetnjama u razvoju

DZ ŽAGUBICA

„Povećanje dostupnosti zdravstvene zaštite starijim preko 85 godina života na celoj teritoriji opštine u kući“ – Stari

DZ ZAJEČAR

„Poboljšanje dostupnosti zdravstvene zaštite osoba s invaliditetom u gradu Zaječaru“ – Invalidi

DZ ZEMUN

„Prevencija pijenja alkohola među adolescentima“ – Mladi

Scroll to Top